• Wed. Dec 1st, 2021

AL2

…është media jote

Nga sfida Lacio-Marsejë tek Sarri e miqësia me Taren, rrëfehet Lorik Cana: Igli në “Top 3” drejtuesit më të mirë, më merr në telefon për…

Byadmin

Oct 18, 2021

Marseja është shtëpia e tij e dytë për ish-kapitenin e Kombëtares, Lorik Canën . Katër vjet si protagonist midis 2005 dhe 2009, pastaj kalimi te Sanderland, Galatasarai dhe në fund te Lacio. Në Romë ai krijoi një familje pa harruar të kaluarën e tij.

Loriku ka dhënë një intervistë të gjatë për mikrofonët e ‘’Radiosei’’, Lorik komentuar ndeshjen e Ligës së Evropës midis dy ish skuadrave të tij që do të luhet të enjten.

Marseja: “Nuk do të jetë një ndeshje e lehtë, pasi grupi nuk është i njëjtë. Isha në Marseijë javën e kaluar për një ndeshje bamirësie, iu kënaqa që pashë 30 mijë tifozë për një ndeshje bamirësie. Është një qytet i nxehtë që jeton me futbollin, unë jam rritur me atë ekip, kam qenë tifoz që kur isha 7 vjeç. Që kur u emërua Pablo Longoria president ekipi ka ide shumë të qarta, ata kanë një trajner si Sampaoli me të cilin shpenzojnë shumë energji. Ata lënë shumë hapësira, por kanë shumë cilësi në skuadër’’.

PSG - OM : Classico, Lorik Cana a choisi son camp

Sfida me Lacion: ‘’Marseja është një ekip që jep pak pika referimi, ata përpiqen të mbrohen dhe të sulmojnë me 7 lojtarë. Ky ekip mund të dëmtojë edhe në kundërsulm me një lojtar të vetëm. Lacio, nga ana tjetër, është shumë më e ekuilibruar, me Sarrin ka një lojë me shumë opsione. Kurrë nuk e humbasin ekuilibrin e ekipit. Unë e respektoj shumë Sarrin, nuk e njihja para se të mbërrija në Itali’’.

Miqësia me Taren:  ‘’E para, Tare është shoku im, flas me të çdo javë. Ne rrallë flasim për punën, padyshim që flasim për futbollin, por mendoj se ai është më i përgatituri në rolin e tij si drejtor sportiv. Ai ka qenë në Top 3 drejtuesit më të mirë sportiv gjatë 10 viteve të fundit. Të ka arritur të bëjë disa gjëra fantastike me Lacion. Kur ka nevojë për informacion për ndonjë lojtar, unë e ndihmoj’’, ka mbyllur fjalën e tij Cana.

Ndarja e cmimeve për “ambasadorë sporti”, Igli Tare e Lorik Cana bëhen  “armiq”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *