• Thu. Dec 2nd, 2021

AL2

…është media jote

Në 2009 stërvitej me Ronaldon, sot shet qumësht – Historia epike e 32-vjeçarit që la futbollin

Byadmin

Sep 28, 2021

Yjet e mëdhenj të futbollit si Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ose Neymar e kanë atë emër jo vetëm për shkak të qëllimeve të tyre ose për shkak të pritshmërisë që ata krijojnë, por edhe për shkak të aftësisë dhe këmbënguljes së tyre për të udhëhequr sportin për shumë vite.

Ndërsa e bëjnë atë të duket e lehtë kjo gjë, për disa ish futbollistë të tjerë kjo nuk ka qenë e tillë.

Njëri prej tyre është Richard Eckersley, i cili tregoi se si është jeta e tij e tanishme pasi bëri debutimin e tij në Manchester United në 2009.

Në një intervistë për mediat britanike The Athletic, biznesmeni tani 32-vjeçar tregoi se si ka ndryshuar jeta e tij pas daljes në pension nga futbolli.

“Kam menduar për të gjatë gjithë kohës. Cristiano Ronaldo është kthyer në United dhe herën e fundit që ishte atje, edhe unë isha atje gjithashtu. Unë isha duke stërvitur me të. Tani unë jam një gastronom dhe një tregtar, shes qumësht tërshërë etj. Ai ende luan futboll. Është çmenduri ta mendosh. Bota larg ”, u shpreh ai.

Kur u pyet nëse i vjen keq që e la futbollin apo nëse do të donte të ishte në vendin e Cristianos, Eckersley u ndje i sigurt në jetën që bën sot. “Unë nuk do të bëja tregti me të. Jam shumë i lumtur dhe jam në kontroll të fatit tim ”.

Anglezi bëri debutimin e tij në 2009 me fanellën e Manchester United si mbrojtës i djathtë dhe në 2015 ai luajti lojën e tij të fundit profesionale në Oldham Athletic kundër Doncaster Rovers, ku u lëndua.

“Oldham nuk kishte para apo aspirata. Po kthehesha nga një dasmë ku kishim një fëmijë të porsalindur dhe i thashë gruas sime se doja të lë futbollin. Ishte një lehtësim. Unë kisha para të mjaftueshme për të kaluar gjashtë muaj ose një vit, “tha ai.

Eckersley luajti katër ndeshje për Manchester United, pastaj ai ishte në Burnley, Plymouth, Bradford, Toronto FC, New York Red Bulls dhe Bury FC, para se të mbërrinte në Oldham.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *