• Wed. Dec 1st, 2021

AL2

…është media jote

Lang dhe portieri Dibusz: Dreqi e marrtë, vetëm shqiptarët po gjuanin, e merituan fitoren!

Byadmin

Sep 6, 2021

Pas humbjes ndaj Shqipërisë me rezultatin 1-0 në stadiumin “Elbasan Arena”, ka folur qendërmbrojtësi i Hungarisë, Adam Lang i cili pas ndeshjes foli për mediat duke thënë se kuqezinjtë ishin një ekip i fortë dhe i ashpër dhe se ishin të vetëdijshëm se do ta kishin jo të lehtë:

“Natyrisht, ne nuk e planifikuam këtë mënyrë, edhe e dinim se ishte një ekip i fortë dhe i ashpër kundër të cilit do të kishim të vështirë.

Ndoshta nuk ishim aq të mprehtë sa duhej të ishim të paktën në pjesën më të madhe të ndeshjes. Kishte gjëra që i bënim mirë, kishte raste kur u shkaktonim probleme atyre, por nuk ishim efektivë. Dhe kur ne nuk e bëmë punën tonë mirë, ata sulmuan mirë, duke shënuar.

Goli gjithashtu erdhi një top që ndjeva se po shtyja sa duhet. Unë mendoj se ne duhet të marrim vendime më racionale sesa të kemi një top, ne duhet të mendojmë më shpejt, por kjo gjithashtu mund të përmirësohet.

Sot, ndjeva se ishim më të zbehtë seç duhej, gjë që bëri që të ngecnim. Ne u gjendëm në një situatë të vështirë, por e vendosëm veten në një situatë të tillë.

Tani e tutje, ne duhet të arrijmë bravurën, por ne duhet ta shohim atë si një sfidë, ne ende kemi një shans dhe ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të shfrytëzuar këtë mundësi.”

Portieri i parë i Hungarisë, Gulasci, do të bënte ndërrimin e detyruar me nisjen e pjesës së dytë. Gardiani i kësaj Kombëtare ishte dëmtuar në kokë dhe për këtë arsye u aktivizua zgjedhja e dytë, Denes Dibusz. Megjithatë ky i fundit i përveshi mirë mëngët pasi kishte shumë punë në ato 45 minuta të mbetura. Shqipëria po e provonte me të gjitha mënyrat për të shënuar dhe ia doli.

Në prononcimin e dhënë për mediat hungareze, portieri i dytë e tregoi me sinqeritet dominimin e kuqezinjve. “U përpoqa ta ndihmoj ekipin, por për fatin e keq nuk dolëm me zero gol të pësuar. Rezultat të shkakto nshumë dhimbje. Ende më duhet të shikoj prapë golin që pësova, e kam parë vonë dhe nuk e bllokova dot. Nuk do të ndiheshim mirë as me barazimin, por dreqi e marrtë, vetëm shqiptarët kishin raste në pjesën e dytë. Është e dhimbshme ta thuash, por ndoshta e fituan me meritë”, u shpreh Dibusz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *