• Wed. Dec 1st, 2021

AL2

…është media jote

Trajneri i Hungarisë: I respektoj shqiptarët se e di çfarë mund të bëjnë….

Byadmin

Sep 5, 2021

Hungaria do të ndeshet mbrëmjen e nesërme në “Elbasan Arena” kundër Shqipërisë. Një ndeshje kjo që pritet të dhurojë emocione, me të dyja skuadrat që si opsion shohin vetëm fitoren.

Në prag të kësaj përballjeje Marco Rossi ka qenë i pranishëm në konferencën për shtyp për t’ju përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Trajneri i Kombëtares hungareze ka treguar respekt për kuqezinjtë, ndërsa thekson se vështirësin e këtij dueli e dinin që në momentin që u hodh shorti.

Marco Rossi: Nem szokásom panaszkodni, miért is tenném most

“Ne kemi një ndeshje krejtësisht të ndryshme para nesh, sesa ishte të enjten. Kundër Anglisë në pjesën e parë ai thjesht na iku për mbrojtje, dhe në të dytën ne nuk reaguam siç duhet dhe përfunduam të shëmtuar nga një nga ekipet më të mira kombëtare në botë, por nuk më pëlqen të ankohem, kështu që nuk jam i hidhëruar as tani.

Shqiptarët gjithashtu u zhgënjyen pasi kishin një ndeshje për ta në Poloni, rezultatet e së cilës nuk pasqyronin me besnikëri imazhin e lojës. Kombëtarja shqiptare ishte pa fat, jo më pak për shkak të Robert Levandovskit, i cili mund të vendosë ndeshjen në pak sekonda, këtë herë ai ishte personazhi kryesor.

Nuk kemi dyshim se ndeshja e së dielës do të jetë jashtëzakonisht e vështirë, por ne ishim tashmë të vetëdijshëm për këtë në momentin e shortit.

Rossi: Nem szoktam panaszkodni, most sem kesergek

Nuk kam pse të hyj në detaje, për arsye të njohura të dyja palët duan të fitojnë, kështu që loja mund të jetë e balancuar.

Nuk do të jetë e lehtë për të marrë tre pikët, pasi shumë nga kundërshtarët tanë luajnë në liga të forta, dhe unë gjithashtu njoh trajnerin e tyre italian, Edoardo Reja, i cili është një mik i mirë i imi. Unë i respektoj shqiptarët, e di se çfarë mund të bëjnë, por ne duam të fitojmë.

Historia nuk ka shumë rëndësi para një ndeshje, unë mund ta përjetoja atë edhe kur u përballa me faktin se pas përplasjes kundër Anglisë, shumë njerëz harruan atë që ndodhi në Kampionatin Evropian. Prandaj, mund të thuhet se theksi në futboll është vetëm në të tashmen dhe të ardhmen”, ka deklaruar Marco Rossi.

I don't usually complain about what to do now

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *