• Thu. Dec 2nd, 2021

AL2

…është media jote

Rrëfimi i ish-sulmuesit të Kombëtares në Poloni: Në Shqipëri të dënonin për një lavatriçe. Isha më i mirë se Inzagi

Byadmin

Sep 2, 2021

Enkeleid Dobi, ish-sulmuesi i Teutës dhe Kombëtares shqiptare, i cili zotëron edhe pasaportë polake, në një rrëfim special për “onet.pl” tregon peripecitë e tij dhe të pjesës dërrmuese të popullit shqiptar gjatë periudhës së komunizmit. Dobi jep detaje nga vuajtjet që ka kaluar në atë kohë, si dhe tregon asetet që ka Shqipëria dhe keqmenaxhimin e bërë nga politika. Ish-sulmuesi para familjes nuk vë asgjë dhe kjo ishte arsyeja që këtë verë refuzoi oferta nga klube shqiptare. Ëndrra e tij mbetet drejtimi i Polonisë. 46-vjeçari përveç karrierës si lojtar në Kroaci, Slloveni dhe Francë, më shumë ka luajtur në Poloni, ku edhe kryen rolin e trajnerit.

Ju jeni rritur në Shqipërinë e qeverisur nga diktatori Enver Hoxha. Si e kujtoni fëmijërinë tuaj?
Komunizmi dhe diktatura janë të tmerrshme, por kam pasur fëmijëri të bukur. Unë kam një familje të mrekullueshme, që u përpoq të bënte më të mirën. Prindërit e mi punuan shumë dhe gjyshja ime luajti një rol të madh në edukimin tim. Ishte personi që më zgjoi i pari në mëngjes dhe personi i fundit që shkoi për të fjetur. Ajo u kujdes për gjithçka vetë. Unë kurrë nuk kam takuar një person të tillë. Nuk mund të them që kam gabuar, edhe pse ishte vërtet e vështirë për një vit.

Ju lutem më tregoni…
Gjatë një diktature, një person nuk mund të thotë dhe të bëjë atë që dëshiron. Njëherë e një kohë kam pasur shumë telashe. Kur fillova të luaja futboll, mamaja po më lante rrobat me dorë sepse nuk kishim makinë larëse. Kur ajo qau një herë ndërsa lante rrobat, i thashë: “Mami, e di që është e vështirë për ty, por një ditë do të blej një makinë larëse dhe nuk do të duhet të lodhesh kaq shumë”. Ajo më shikoi dhe më tha: “Babi nuk e ka atë mundësi, lëre më ti”. Në dy vjet, mblodha para për një makinë larëse.

Enkeleid Dobi: Moim celem jest Ekstraklasa | Gazeta Wrocławska

Si ishte e mundur?
Kam kursyer në atë që munda, veçanërisht në dietat nga klubi. Si një futbollist i talentuar, mora një lloj parash xhepi për ushqim. Unë nuk i shpenzova paratë fare, thjesht i largova plotësisht. Por kur shkova në dyqan për të marrë një makinë larëse, pati një skandal.

Pse?
Shitësi tha se ishte e pamundur që një 14-vjeçar të kishte aq shumë para. Ai njoftoi shërbimet, policia u shfaq. Ata nuk më bënë asgjë mua, por i bënë babait tim. Për gati një vit ai u pezullua nga puna për këtë arsye. Ai u ndoq ditë e natë. Ne qeshim me të tani, por nuk ishte argëtuese atëherë. E gjitha sepse doja të surprizoja nënën time.

Si u trajtuat kur babai juaj nuk solli para në shtëpi për një vit?
Në komunizëm të gjithë ishin të barabartë. Njerëzit punëtorë merrnin rroga të tilla që do të zgjasnin deri në fund të muajit, pa kursyer asgjë. Kur njëri prind nuk mund të punonte, filluan problemet. Ky vit ishte shumë i vështirë për ne. Këpucët e mia kishin vrima, kështu që vendosa qese plastike në këmbët e mia për të mos u lagur. Për mëngjes mora bukë me sheqer. Ato ishin gjëra të tmerrshme, por ne mbijetuam sepse jemi një familje e dashur. Gjyshja dhe prindërit u siguruan që unë të mos ndihesha më keq se fëmijët e tjerë.

Enkeleid Dobi może stracić pracę w Widzewie. Są już kandydaci na nowego  trenera Widzewa

Enver Hoxha doli me idenë e ndërtimit të bunkerëve për çdo familje. Ata duhej të mbronin shqiptarët kundër sulmeve të mundshme nga SHBA-ja, BRSS-ja ose Jugosllavia. A jetonin vërtet të gjithë me frikë në atë kohë?
Ishte një shpikje e Hoxhës. Ai duhet të ketë qenë i sëmurë mendor. Shqipëria u mbyll për të gjithë për një kohë. Nuk kishte import, as eksport. Ne na mësuan në shkollë se të gjithë, përveç shqiptarëve, janë të këqij. Në mësimet e gjeografisë, mësuesi tha se në Itali ka shumë të droguar, hajdutë, varfëri dhe njerëzit nuk jetojnë në paqe. Propaganda ishte edhe në televizion. Ata u përpoqën të na bindnin se është më e mira për ne dhe se është e keqe kudo tjetër.

Kanë kaluar 30 vjet nga rënia e komunizmit në Shqipëri. Shqiptarët tashmë kanë arritur t’i harrojnë ato kohë?
Ato kohë janë ende te njerëzit. Sidomos tek ata që kanë vuajtur edhe më shumë se familja ime. Shpesh ndodhte që shqiptarët të rrëmbeheshin dhe të afërmit e tyre as që e dinin se çfarë u ndodhi atyre ose nëse ata ishin gjallë. Nëse jo, ku janë trupat e tyre. Për fat të mirë, kanë kaluar shumë vite nga rënia e komunizmit. Ne kemi një brez të ri që nuk i mban mend më ato kohë. Gjithashtu, përpiqem të mos mendoj më për të, në mënyrë që të mos hap plagët e mia. Kjo lidhet me interpretimin tim të shqiponjës që kemi në stemën tonë dhe në flamur.

Ju lutem për çfarë flisni?
Kjo shqiponjë ka dy koka, njëra drejtohet djathtas dhe tjetra drejtohet majtas. Si fëmijë, gjithmonë pyesja pse. Kuptova se ishte një simbol i asaj që ishte dhe çfarë do të jetë. Një kokë shikon nga e kaluara dhe na kujton se sa shumë kemi vuajtur, ndërsa tjetra na thotë të nxjerrim përfundime dhe të shikojmë drejt së ardhmes. Ndoshta është një keqinterpretim, por unë mendoj se ka diçka në të.

Widzew remisuje w Turcji w pierwszym ze sparingów

Me sa po kuptoj, ju dëgjoni kokën tjetër më shumë…
Po. Unë kam një rregull të tillë në jetën time që nuk pendohem për diçka që ka ndodhur sepse nuk kam ndikim. Kam bërë shumë gabime dhe nëse do të ndalem tek ato, nuk do të jetoja një jetë normale. Unë vetëm mund të nxjerr përfundime dhe të shikoj drejt së ardhmes.

Çfarë gabimesh të tjera keni bërë?
Në moshën 19 vjeç, unë isha gati të nënshkruaja një kontratë me Dinamo Zagreb, por ika nga hoteli.

Çfarë ndodhi?
Ndërsa mora vizën për Kroaci, isha shumë i lumtur të bëja një martesë të vogël. Ftova 20 persona që të festonim së bashku. Por një ditë pas mbërritjes sime në Zagreb, u ktheva në Shqipëri. Ndarja me të dashurën time më lëndoi shumë dhe kjo është arsyeja pse unë ika nga Zagrebi.

To on ma wprowadzić Widzew do ekstraklasy. Enkeleid Dobi - zagraniczny  trener, który wyrobił sobie markę w Polsce Piłka nożna - Sport.pl

Ishte lëvizja e vetme që nuk ndodhi në një moshë të re?
Kur isha 16 vjeç, doja të ikja në Itali. Unë isha në anije, por babai dhe gjyshja erdhën dhe më lutën të mos e bëja. Ata më bindën. Erdha në shtëpi dhe u përqendrova në top. Në Itali, mund të kisha një jetë më të mirë, por kurrë nuk jam penduar për të.

Në Itali ishit 20 vjeç. Sidoqoftë, nuk ishte e mundur të nënshkruhej një kontratë me Parmën. Pse?
Ishte e ngjashme me Robert Levandovskin. Në Legia, ata e vlerësuan gabimisht potencialin e tij. Përveç kësaj, ne duhet të kujtojmë se në futboll detajet bëjnë një ndryshim të madh. Nëse bëni zgjedhjen e duhur, mund të bëni një karrierë të madhe. Ka shumë pak lojtarë që janë në një nivel të paarritshëm. Pjesa tjetër nuk janë shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Në Parma ishte gabimi im. Filipo Inzagi luante në Parma atëherë dhe unë isha shumë më mirë teknikisht se ai. Por ai donte të vazhdonte të rritej dhe unë mendova se kjo ishte e mjaftueshme për mua. Shpesh ndodh që dikush është më keq në futboll, por ka një mendje më të mirë. Dhe ai po bën një karrierë.

Cili është problemi më i madh i Shqipërisë tani?
Vendi duhet të menaxhohet më mirë. Nëse politikanët do të ishin më të zellshëm, Shqipëria do të konsiderohej një nga vendet më të bukura në Europë. Thjesht duhet të kujdesen për vendin, të përmirësohet infrastruktura: rrugë, ndërtesa, stacione, parkingje, kënde lojërash, etj. Unë mendoj kështu, jo vetëm sepse vij nga atje.

Prześwietlenie Enkeleida Dobiego trenera Górnika Polkowice - Niższe ligi

Jam dakord me mendimin tuaj…
Shqipëria ka qasje në dy dete të ndryshme: Adriatik dhe Jon. Njëri ka plazhe me rërë, tjetri ka plazhe shkëmbore. Ka shumë liqene dhe lumenj ku mund të bëni kanoe dhe male për ski. Toka është aq pjellore sa mund të rritni pothuajse të gjitha frutat dhe perimet. Shqipëria e kuptoi pak vonë se çfarë do të thoshte turizëm. Autoritetet e zgjodhën atë vetëm 10 vite më parë, gjë që mund ta bënin që në vitin 1991. Sidomos një vend kaq i vogël duhet të përqendrohet në turizëm.

A janë shqiptarët dhe polakët kombe të ngjashme?
Ne na pëlqen njëri-tjetri. Kemi një histori të ngjashme. Të dy kombet kanë vuajtur shumë, kjo është ajo që na lidh tani. Polakët në Shqipëri janë shumë të mirëpritur. Unë mendoj se ata e ndiejnë atë sepse nëse nuk do të ishte kështu, kaq shumë nuk do të shkonin atje me pushime.

Nga ana tjetër, ju duhet të ndiheni rehat në Poloni. Përndryshe nuk do të ishit vendosur këtu?
Ishte bukur të jetoja në Francë kur isha ende duke luajtur futboll, por gruaja ime ishte më e lumtur në Lubin. Kur ajo u kthye me djalin e në Poloni për të përfunduar studimet, unë jetova vetëm për një vit e gjysmë, por i vizitova. Megjithatë, deklarova se nëse gruaja ime ndihej më mirë në vendin e saj, unë gjithashtu do të kthehesha në Poloni. Jam i lumtur aty ku familja ime është e lumtur. Kur e doni dikë, duhet të pyesni veten se çfarë mund të bëhet për personin tjetër.

Widzew Łódź - Enkeleid Dobi: Nie wolno nam lekceważyć rywala - Aktualności

Në verë keni pasur dy oferta nga klubet shqiptare, por keni vendosur të qëndroni në Poloni…
Shqipëria është vendi im. Unë kam familje dhe miq atje, por në atë moment nuk isha gati për të marrë një sfidë të tillë. Ndihem shumë mirë në vendlindjen time, por gruaja dhe fëmijët janë aq të lidhur me Poloninë saqë lëvizja do të ishte një tronditje e madhe. Gruaja ka një sallon bukurie që nuk mund ta linte brenda natës. Unë nuk doja të imponoja ndonjë zgjidhje mbi familjen time sepse gjithmonë preferoj të arrij një konsensus. Por unë kurrë nuk them kurrë.

Ju dikur thatë se do të donit të ishit trajner i ekipit kombëtar polak. I mbeteni këtij mendimi?
Sigurisht. Dhe pse jo? Unë do të bëj gjithçka për t’u bërë i tillë. Por nuk e di nëse do të funksionojë. Koha do ta tregojë. Unë di një gjë: Nuk do të heq dorë derisa të jem i shëndetshëm. E gjitha varet nga unë. Thjesht më duhet të punoj shumë, nuk do të vijë vetvetiu.

Po meczu z Legią. Trener Widzewa dumny z piłkarzy! | Express Ilustrowany

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *