• Thu. Dec 2nd, 2021

AL2

…është media jote

UEFA merr vendimin për Arnautviç! (FOTO)

Byadmin

Jun 16, 2021

UEFA ka dënuar me një ndeshje pezullim, sulmuesin e Austrisë, Marko Arnautoviç.

Ky i fundit në ndeshjen ndaj Maqedonisë së Veriut, ofendoi nga nëna futbollistin shqiptar, Ezgjan Alioski.

Pas kësaj ai kërkoi falje, por kjo nuk e shpëtoi nga dënimi i UEFA-s. Institucioni i futbollit e ka dënuar lojtarin me 1 ndeshje pezullim dhe nuk do të muand të luajë në ndeshjen ndaj Holandës.

Marko Arnautovic: North Macedonia asks UEFA to punish Austria star - Sports  Illustrated

Gjesti i shëmtuar i sulmuesit Arnautoviçit ndaj Alioskit, ka qenë një ndër më të komentuarit të ditëve të fundit.

Pavarësisht ndjesës së sulmuesit të Austrisë ndaj mbrojtësit të Maqedonisë së Veriut pas fýerjeve në drejtim të nënës së tij shqiptare, UEFA nisi zyrtarisht një hetim disiplinor ndaj sulmuesit të Austrisë pasi i konsideron ato fraza racíste.

Edhe Federata e Maqedonisë së Veriut i kërkoi UEFA-s një dënim shembullor për Arnautoviçin, por gjithçka është kaluar me një ndeshje pezullim.

Marko Arnautovic: UEFA investigating remarks during Euro 2020 North  Macedonia game - The Athletic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *