• Thu. Dec 2nd, 2021

AL2

…është media jote

Bellingham i Anglisë thýen rekord në Eruo2020!

Byadmin

Jun 13, 2021

Minuta e 82-të e Angli-Kroaci hyn në historinë e Kampionateve Europiane. Trajneri anglez, Southgate, vendosi të aktivizonte Jude Bellingham në vend të Harry Kane.

Kjo gjë bëri që mesfushori i talentuar i Borussias Dortmundit (17 vjeç dhe 349 ditë) të jetë lojtari më iri që ka marrë pjesë në finalet e një Europiani.

Bellingham théu rekordin e mëparshëm që i përkiste holandezit Jetro Williams (18 vjeç e 71 ditë), i aktivizuar në Poloni-Ukrainë në Euro 2012.

Jude Bellingham Imagens e fotografias de stock - Getty Images

Nga rekordi në rekord. Bellingham gjithashtu bëhet anglezi më i ri që luan në një turne të madh ndërkombëtar.

Njëkohësisht, Jude Bellingham bëhet anglezi më i ri që ka luajtur në një turne të një niveli të tillë ndërkombëtar.

Bellingham ka shkëlqyer këtë sezon në radhët e gjermanëve të Dortmund, me të cilët është aktivizuar në 29 ndeshje dhe ka realizuar edhe një gol.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *