• Fri. Dec 3rd, 2021

AL2

…është media jote

Nesër starton Europiani, ja stadiumet ku do luhen ndeshjet (FOTO)

Byadmin

Jun 10, 2021

Euro 2020 do të shtrihet në të gjithë Evropën ndërsa UEFA feston 60 vjetorin e turneut më prestigjoz ndërkombëtar.

Ndryshe nga edicionet e mëparshme ku një ose dy vende e mbanin barrën për organizimin e nja Kampionati Evropian, kësaj radhe do të jenë 11 vende në të gjitha kontinentin që do te kujdesen për zhvillimin e këtij kompeticioni të rëndësishëm!

UEFA EURO 2020 match schedule | UEFA EURO 2020 | UEFA.com


Ky është një veprim që nuk ishte bërë më parë dhe shërbimi i zakonshëm do të rifillojë në vitin 2024 me Gjermaninë që do të jetë si vendi i vetëm mikpritës.

Më poshtë po rendisim të gjitha stadiumet dhe kapacitetin e tyre edhe pse numri i tifozëve do të jetë i limituar për shkak të pandemisë COVID-19.

1 Johan Cruyff Arena, Holandë, kapaciteti 54.990 tifozë

Johan Cruijff ArenA, a smart stadium to reimagine football and society - Johan  Cruyff Institute

2 Olympic Stadium, Azerbaijan, kapaciteti 68.700 tifozë

Baku Olympic Stadium - Azerbaijan - The Stadium Guide


3 Arena Nationala, Rumani, kapaciteti 55.600 tifozë

Arena Nationala - Bucharest - The Stadium Guide


4 Puskas Arena, Hungri, kapaciteti 67.889 tifozë

Puskas Arena: Where is it & why will Man City be playing there?


5 Parken Stadium, Danimarkë, kapaciteti 38.065 tifozë

Parken Panorama – The Ball is Round


6 Hampden Park, Skoci, kapaciteti 52.063 tifozë

Scottish FA reach deal with Queen's Park to buy Hampden Park | Football  News | Sky Sports


7 Wembley Stadium, Angli, kapaciteti 54.990 tifozë

Wembley stadium, re-emerging as a site to host Premier League games –  Nycefmonline


8 Allianz Arena, Gjermani, kapaciteti 70.000 tifozë

Allianz Arena, FC Bayern Museum and FC Bayern Store to re-open from 16 May


9 Stadio Olimpico, Itali, 72.698 tifozë

tour-stadio-olimpico-roma-lazio - Insporti


10 Krestovsky Stadium, Rusi, kapaciteti 68.164 tifozë

Saint Petersburg Stadium - Zenit Arena - The Stadium Guide


11 La Cartuja, Spanjë, kapaciteti 60.000 tifozë

Euro 2020: Guide to European Championship host cities and their venues •  ALi2DAY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *