• Wed. Dec 1st, 2021

AL2

…është media jote

Ndodh edhe kjo! Një shqiptar do luaj për Kombëtaren e Malajzisë (FOTO)

Byadmin

Apr 15, 2021

Sikur të mos mjaftonte furnizimi i Europës, lojtarët shqiptarë kanë nisur që të përfaqësojnë botën mbarë kur bëhet fjalë për Kombëtaren.

Ndodh për për herë të parë dhe në muajin maj do ta shohim një futbollist shqiptar me fanellën e Malajzisë.

Football: Welcome aboard, Krasniqi | The Star

Bëhet fjalë për Liridon Krasniqin që është ftuar për dy ndeshjet miqësore në muajin maj, përpara ndeshjeve të qershorit që janë të rëndësishme ku Malajzia përballet me Emiratet e Bashkuara Arabe, Vietnamin dhe Tailandën.

Krasniqi sakrifikoi edhe karrierën vetëm për të mbërritur në këtë ditë që të kishte mundësinë e përfaqësimit të Malajzisë.

Albanian striker Liridon Krasniqi chooses to play for the Malaysian  national team - Oculus News

Kjo pasi lojtarit i duhej të qëndronte për pesë vite në atë vend dhe të kishte mundësinë që të merrte pasaportën.

Sulmuesi fitoi vëmendjen me një post ironik që postoi në Facebook disa vite më parë ku shkruhej: “Unë jam shqiptar, jam shef sepse ha kos me waffle”.

Liridon Krasniqi was granted the national citizenship in Putrajaya. - Pic source: Facebook/FAMalaysiaOfficial

Cheng Hoe trajneri i ekipit kombëtar malejzian , pasi ka përjetuar punë me Krasniqin në Alor Star kur ai ishte trajner i ekipit Kedah nga 2014 në 2017.

Krasniqi, i cili nënshkroi me kampionët e Superligës Johor Darul Ta’zim për këtë sezon, më parë luajti për Kedah (2015-2018) ku bëri 67 paraqitje dhe shënoi 19 gola.

Por tani duket se pasi u harrua nga ekipi kombëtar i Kosovës për arsye të ndryshme, Liridon Krasniqi bëhet Malajzian.

Albanian striker Liridon Krasniqi chooses to play for the Malaysian  national team - Oculus News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *